Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Кринківська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 22549790) був реорганізований і увійшов до складу Глобинської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

Історія Кринківської сільської ради Глобинського району

 

З проголошенням Радянської влади у 1918 році на місцях почалися створюватися органи самоврядування. Не була винятком і Великокринкіська волость. На 7 вересня 1923 року на території теперішньої Кринківської сільради було три сільські ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів. Великокринківська з населенням 2779 чоловік, Бетягівська з населенням 2435 чоловік і Малокринківська сільрада з населенням 1428 чоловік.

Сільські ради проводили велику роботу по запровадженню в життя ідей, постанов, рішень вищестоящих партійних і радянських органів. Значна робота проводилася з ліквідації негативних проявів попередньої капіталістичної формації. Водночас представники місцевої влади допомагали комнезамам, ТСОЗам, машинно-тракторним товариствам, комунам налагоджувати соціалістичне виробництво на засадах колективізму та кооперуванню.

Для роз’яснення політики більшовицької партії, Радянського уряду в 1927 році при Великокринківській сільраді працювали пересувні політшколи. Подібним новаторством займалися у Бетягівській та Малокринківській сільських радах. Активісти сільрад допомагали створювати колгоспи, розкуркулювати заможних господарів, проводити реквізицію їхнього майна, продажу з молотка. Майже увесь сільрадівський актив входив до складу буксирських бригад.

Перед початком Другої світової війни серед населення проводилася титанічна партійна робота, особливо з допризовною молоддю. В сільбуді регулярно читали лекції на міжнародні теми, в яких агітатори таврували гнівом і ненавистю мілітаристську Японію, білогвардійську Фінляндію, оскаженілих націоналістів Іспанії. 10 вересня 1937 року при Великокринківській сільраді зібралась нарада призовників. Голова сільради зробив для майбутніх воїнів доповідь про міжнародне становище та завдання призовників. Увечері того ж дня в колгоспах імені Ворошилова та імені Будьонного відбулися урочисті збори по вшануванню призовників. Майбутнім воїнам Д. Ковтуну, С. Павлику, О. Діденку, Я. Ковтуну, В. Вишневецькому, М. Іршененку, С. Оченашу, М. Бейгулу вручили премії.

У грудні 1937 року відбулися перші вибори до Верховної Ради СРСР на основі нового виборчого законодавства. Для проведення виборчої кампанії актив сільради, правління колгоспів утворили Великокринківську виборчу дільницю. 12 грудня 1937 року виборці села одностайно проголосували за кандидатів у депутати по Лубенському виборчому округу до Ради Союзу за льотчика, учасника війни в Іспанії, Героя Радянського Союзу майора П.В. Ричагова та до Ради Національностей робітника Крюківського вагонного будівельного заводу О.Д. Будного.

У 1939 році Бетягівська, Великокринківська, Малокринківська сільські ради робітничих, селянських і червоноармійських депутатів були пойменовані у виконкоми сільських рад депутатів трудящих.

У перші місяці Великої Вітчизняної війни виконкоми сільрад активно проводили підготовку до евакуації народного добра в глибину країни, у створенні підпільного активу.

Архівних документів про роботу рад за період 1917 по 1941 роки не збереглося.

З вересня 1941 року виконкоми Бетягівської, Великокринківської та Малокринківської сільських рад депутатів трудящих припинили свою діяльність, у зв’язку з окупацією території Полтавської області німецько-фашистськими загарбниками.

Відразу після звільнення території Великокринківського району від фашистської окупації відновили роботу сільські ради. У їхні обов’язки були покладені організаційні заходи по сприянню діяльності розграбованих окупантами колгоспів, промислових артілей, підприємств і організацій розміщених на територіях рад. Голови сільрад несли таку ж відповідальність за невиконання поставлених завдань, як і керівники виробничих підприємств.

Колгоспи імені Будьонного та імені Ворошилова у 1944 році допустили великих втрат зерна під час жнив. 31 серпня Великокринківським райком КП(б)У і райвиконком розглянули питання про хід хлібозаготівель у цих колгоспах. Було відзначено, що голова Великокринкіської сільської ради Русанівський та голови колгоспів Артюшенко та Лобода не зуміли організувати своєчасну здачу хліба державі, вчасно провести молотьбу, скиртування і посів озимини. Бюро райкому партії вирішило Русанівського зняти з роботи, виключити з членів КП(б)У і віддати під суд.

Виконкоми сільрад несли персональну відповідальність за збирання податків, підписку на державну позику. Тому голови сільрад часто змінювалися. Подібна плинність кадрів була і серед секретарів сільрад.

Довгий час у післявоєнні роки головою Малокринківської сільради був Іван Андрійович Шпорта. Багато скликань очолювали Великокринківську сільраду голова В.П. Передерій та секретар сільради Г.Р. Артюшенко.

У кінці 50-х років Великокринківська, Малокринківська і Бетягівська сільради були об’єднані в одну – Кринківську.

25 липня 1959 року Кринківська і Веселодолинська сільради також об’єдналися у Кринківську з центром у Великих Кринках.

26 жовтня 1962 року села Бетяги, Великі Кринки, Малі Кринки були зведені в одне велике село, яке назвали Великі Кринки. 30 грудня того ж року територію Великокринківського району віднесено до Глобинського району.

На території Кринківської сільради знаходилися колгоспи імені Горького, імені Ватутіна, «Промінь», радгосп «Великокринківський», Малокринківське ремонтне транспортне підприємство, Великокринківське відділення Глобинського підприємства «Сільгосптехніка», цех інкубаторної станції, хлібозавод, Великокринківське МБУ-3, приймальний молокопункт Глобинського маслозаводу та інші установи і організації.

З 1963 року пожвавилася робота Кринківської сільради. Депутати і актив ради активніше почали займатися культурно-освітніми питаннями, благоустроєм населених пунктів, побутовим обслуговуванням населення, роботою шкільних і дошкільних закладів, охороною здоров’я. Протягом року проведено 6 сесій, 25 засідань виконкому, на яких розглядалися актуальні питання життя громади. Під контролем сільради перебувало 7 спеціальних магазинів, чайна, готель, лазня, швейна, взуттєва та годинникова майстерні, три бібліотеки, Будинок культури, сільські клуби, дільнична лікарня, фельдшерсько-акушерські пункти, середня, три восьмирічні школи, Будинок піонерів, відділення зв’язку, ощадна каса – тобто всі заклади, установи і організації розміщені на території ради. Активно працювали постійно-діючі депутатські комісії, активісти сільради.

Депутат Віра Іванівна Хозяєва – член постійної депутатської комісії з торгівлі і побутового обслуговування населення. Вона регулярно контролювала стан справ у магазинах споживчої кооперації і торгових точок, організовувала закупівлю лишків сільськогосподарських продуктів від населення.

Завдяки наполегливості депутатського корпусу в 1968 році жителі Великих Кринок одержали можливість користуватися зрідженим газом. Того року було встановлено сто газових плит. Налагоджувалася газова служба, яка забезпечувала населення балонами, установлювала таганки і плити, проводила інструктажі з правил користування газобалонними установками.

Кілька скликань головою Кринківської сільради обирався Григорій Данилович Тимошенко – ветеран Великої Вітчизняної війни, хороший організатор. Депутатський актив тих років відзначався діловитістю принциповістю і оперативністю у вирішенні нагальних проблем населення, господарств. На сесіях, засіданнях виконкомів розглядалися найрізноманітніші питання.

На шостій сесії 12 скликання 13 січня 1970 року обговорювалося ряд питань щодо зміцнення економічної стабільності колгоспів імені Горького та імені Ватутіна. На сесії було затверджено бюджет на рік: по доходах 97076 карбованців, по видатках теж 97076 карбованців з обіговою касовою готівкою 2912 карбованців.

У районному державному архіві передивляючись протоколи сесій тих років мимоволі дивуєшся активності і принциповості депутатів. Кожна сесія заслухувала звіти голів постійних комісій. Зокрема, сьома сесія обговорювала звіт постійної комісії шляхового будівництва та благоустрою, шоста сесія - постійну комісію з охорони здоров’я і соцзабезпечення. На дев’ятій – звітувалася планово-бюджетна комісія. Як правило, чергова сесія заслухувала інформацію про виконання рішень прийнятих на попередній сесії.

На початку 1972 року Краматорська селищна рада м. Краматорська звернулася до трудівників сіл про турботливе ставлення до землі. Це звернення обговорене на сесії Кринківської сільради і одержало одноголосне схвалення. Депутатський актив сільради провів серед населення роз’яснювальну роботу. У колгоспах імені Горького, «Промінь», радгоспі «Великокринківський» були розроблені конкретні заходи щодо поліпшення культури землеробства, утримання лісосмуг, природних угідь. Через півтора роки виконком сільради доручив депутатам перевірити як використовуються земля на території сільради. Виявилося, що завдяки розкорчовування старих садів, чагарників до посівних площ долучено 50 гектарів землі. На початку 70-х років виконком сільради спільно з правліннями колгоспів, дирекцією радгоспу сконцентрували увагу на ліквідації бездоріжжя. У 1971 році завершилося будівництво бруківки, яка з’єднала Великі Кринки з колишніми Бетягами. Через рік прокладено асфальтну дорогу від Великих Кринок до Веселої Долини. Наростаючими темпами проводилося асфальтування шляхів і вулиць у населених пунктах. Наявність доріг з твердим покриттям створювало зручності для населення, поліпшило використання транспортних засобів господарств.

У 1971 році у Великих Кринках розпочато прокладання водопроводу. За рік було пробито свердловину і прокладено перші 800 метрів водогону. В цьому неабияка заслуга депутатів сільради, які постійно піклувалися на своїх виборчих дільницях про добробут людей, благоустрій вулиць.

Григорій Данилович Тимошенко пішов на заслужений відпочинок. Депутати обрали головою сільради Миколу Ілліча Михайлеця.

Згідно Конституції СРСР (1977 р.) виконавчий комітет Кринківської сільської ради депутатів трудящих перейменовано на виконавчий комітет Кринківської сільської ради народних депутатів.

Чимало уваги виконком приділяв господарській діяльності колгоспам розміщеним на території ради, благоустрою населених пунктів. Депутатський актив організовував суботники з наведення порядку та озеленення сіл. У 1976 році на одному з таких суботників трудилися понад 400 чоловік. Вони посадили багато дерев і кущів у парках і скверах Великих Кринок, а по центральній вулиці Жовтневій поставили 80 метрів паркану.


Сільська рада, 1981 рік.

На грудень 1981 року територія Кринківської сільради займала площу 124 квадратних кілометрів. До її складу входило п’ять сіл: Великі Кринки, Степове, Сіренки, Шевченки і Весела Долина – понад 5 тисяч жителів, 70 депутатів. За кращі показники в Першотравневому змаганні у 1981 році постановою бюро обласного комітету КПУ, виконкому обласної ради народних депутатів та президії обласної ради профспілок на обласну Дошку Пошани була занесена Кринківська сільська рада, головою виконкому працював М.І. Михайлець, секретарем виконкому Є.Т. Безпала.

28 червня 1982 року відбулася перша сесія 18 скликання. Було обрано 75 депутатів сільради. На сесії розглядалися організаційні питання. Одноголосно були обрані: головою виконкому – Микола Ілліч Михайлець, заступником голови виконкому – Надію Іванівну Недосіку, секретарем виконкому – Зінаїду Михайлівну Ковнір, членами виконкому: Анатолія Юхимовича Бабича, Івана Івановича Бірюка, Івана Андрійовича Вертебного, Олексія Ілліча Кондратюка, Петра Васильовича Кульшова, Олексія Михайловича Полівару. Утворено шість постійних комісій, які очолили Ганна Григорівна Артюшенко – планово-бюджетну; Петро Андрійович Тимченко – по сільському господарству; Іван Петрович Криндач – по шляховому будівництву і благоустрою; Катерина Трохимівна Горобець – по народній освіті; Зінаїда Андріївна Ромасенко – по торгівлі і громадському харчуванню; Ольга Миколаївна Нікітіна – по соцзаконності; Анатолій Юхимович Бабич – адміністративну; Андрій Андрійович Ярещенко – по боротьбі з пияцтвом і алкоголізмом.

Депутати прагнули, щоб села були гарними, щоб люди в них жили заможно і щасливо. За рік було здано в експлуатацію 9 одноквартирних будинків у колгоспі імені Горького та радгоспі «Великокринківський». Прикрасилася новобудовами і Весела Долина. У Великих Кринках став до ладу двоповерховий торговий комплекс. На першому поверсі продуктовий магазин. На вулиці Шевченка прокладено 3,5 кілометра асфальтівки з тротуаром. Влітку жителі сільради утримували 398 корів. Вони здавали державі лишки молока, м’яса. Г.Ю. Берегова, Г.Н. Череп, В.П. Чемелюх здали державі по 400-300 кілограмів молока. О.Д. Гончаренко здала державі двох бичків, Є.С. Кірсенко продала 1033 кілограми кролячого м’яса.

У дев’яностих роках у Веселій Долині, Великих Кринках, Степовому проводилася широкомасштабна газифікація. Для проведення цієї роботи в населених пунктах створювалися численні кооперативи. Фінансову підтримку їм надавала сільрада з місцевого бюджету.

Після М.І. Михайлеця головою виконкому Кринківської сільради було обрано Миколу Іларіоновича Радченка, секретарем виконкому Г.А. Акус. У цей період у державі панував хаос. Колишні інфраструктури Радянського Союзу були зруйновані, а нові ще не утвердилися. Тому виконкому чимало зусиль доводилося докладати на вирішення біжучих проблем, які часто не узгоджувалися із нестабільним тодішнім життям.

Голова Кринківської сільради М.І. Радченко серед ветеранів.На посаді голови виконкому М.І. Радченко працював з 1990 по 1998 роки. Це були роки, коли Україна стала незалежною державою, а життя українського народу стало непередбачуваним.

Особовий склад виконкому був дієздатним у нових умовах: О.І. Яковенко, І.А. Вертебний, О.А. Бриж, Г.А. Акус, І.І. Бирюк, О.І. Сабірзянов, В.І. Коваленко.

За вісім років виконком зробив багато корисних справ для покращення життя сільських громад ради. Для цього використовувалися кошти частково бюджетні, а більшість – благодійних внесків.

 

Голова Кринківської сільради М.І. Радченко серед ветеранів.

За ці роки відновлено роботу цегельного заводу у Великих Кринках, створено Великокринківський комбінат комунальних підприємств, як самостійну юридичну організацію (директор М.І. Михайлець). По селу прокладено 2,5 кілометри доріг з удосконаленим покриттям. Завдяки благодійним внескам Райагробуду (начальник Леднік В.І.) побудовано їдальню для харчування дітей Малокринківської дев’ятирічної школи. За кошти сільради завезено котли, батареї опалення для газифікації дев’ятирічної школи, побудовано 500 метрів водопровідної мережі, три свердловини.

Значний обсяг робіт з газифікації населених пунктів та організацій проведено за кошти сільради, районного бюджету, керівництва колгоспів імені Горького, «Промінь», радгоспу «Великокринківський». Підключено природний газ до Великокринківської ЗОШ І-III ступенів (директор Г.О. Харченко), Веселодолинську ЗОШ І-ІІ ступенів, (директор М.Є. Цимбал), Степовищенську ЗОШ І-ІІ ступенів (директор М.І. Старовіт). Газифіковано Кринківську сільську раду, Будинок культури, дитячий садок, Будинок побуту, Веселодолинський ФАП.

У цей період на Україні проводився перший етап реформування земельних відносин, завершення розпаювання земель колективної власності. Українські селяни отримали земельні частки (паї), а із земель запасу та резервного фонду держава започаткувала передачу сільськогосподарських угідь у приватну власність для ведення селянського (фермерського) господарства, особистого підсобного господарства.


Працівники Кринківської сільської ради 1990-1998 років.
Зліва на право Л.Ф. Нестеренко, М.І. Радченко (голова сільради),
Л.В. Лазоренко, М.П. Личманенко, О.І. Кійло, З.М. Гордійченко, Г.А. Акус.

У 1998 році на альтернативній основі було обрано сільським головою Великокринківської сільради Павла Михайловича Нестеренка. Депутатський корпус зменшився до 20 обранців. Було скорочено посаду заступника голови виконкому. Її об’єднано із посадою секретаря виконкому. Спершу їх обіймала Галина Андріївна Акус, а з виходом її на заслужений відпочинок, обрано Аллу Степанівну Ніколенко. Членами виконкому Кринківської сільради 23 скликання обрано Олександра Станіславовича Ніколенка, Олександра Михайловича Подорожнього, Олексія Васильовича Гнітка, Леоніда Петровича Ляха, Олексія Андрійовича Брижа, Миколу Ілліча Михайлеця, Володимира Васильовича Бугая.

При сільраді діяло шість постійних комісій. Сесії розглядали питання господарської діяльності колективів агрофірм, приватних і державних підприємств, установ, розподілу земель між землекористувачами, видачею дозволу на користування землями запасу сільради. Не залишалися поза увагою сесій питання благоустрою населених пунктів, використання бюджетних коштів, соціально-економічного розвитку сіл.

За 2001 рік по Кринківській сільраді нараховувалося 4300 чоловік, з них мешкали у Великих Кринках – 2634 чоловіки, у Степовому – 452, у Шевченках – 154, у Сіренках – 150 чоловік.

У Великих Кринках знаходилося 975 житлових будинків, у Степовому –103, у Сіренках – 61, у Шевченках – 72.

З 1996 по 2000 роки у Великих Кринках народилося 131 дитина, померло – 304 чоловік. Прибуло у село 341 чоловік, вибуло 331.

У Степовому за цей період народилося 24 немовляти, померло 43 чоловік. Прибуло в село – 115 осіб, вибуло – 128.

На жаль, ці негативні демографічні тенденції не зменшуються на початку третього тисячоліття.

З 2002 по 2006 роки (четверте скликання) сільським головою обрано Сергія Івановича Михайлика, який працював землевпорядником сільської ради, секретарем – Аллу Степанівну Ніколенко. Здобули вони вищу освіту в Полтавському сільськогосподарському інституті. Виборці обрали депутатами сільської ради четвертого скликання Юрія Анатолійовича Шульженка, Миколу Володимировича Паська, Олександра Петровича Тимченка, Володимира Анатолійовича Купцова, Валентина Григоровича Харченка, Лілію Михайлівну Радченко, Григорія Михайловича Чернишенка, Катерину Григорівну Лисак, Аллу Степанівну Ніколенко, Альберта Івановича Сабірзянова, Віктора Івановина Коротенка, Олександра Миколайовича Михайлеця, Євгена Степановича Яновського, Василя Петровича Старовіта, Олександра Антоновича Яроцького, Віктора Васильовича Шпортуна, Дмитра Миколайовича Анацького, Петра Івановича Чалого, Василя Івановича Коваленка, Наталію Миколаївну Теплик.

Виборці Великих Кринок. Веселої Долини, Степового, Сіренок і Шевченків у 2006 році обрали Кринківським сільським головою Аллу Степанівну Ніколенко. Односельці обрали двадцятьох депутатів сільської ради 5 скликання. Це: Віктор Миколайович Безніс, Людмила Михайлівна Безніс, Сергій Васильович Бернацький, Дмитро Семенович Білоусько, Анатолій Олексійович Грищенко, Петро Романович Іващенко, Микола Миколайович Ільченко, Неля Петрівна Кальченко, Людмила Миколаївна Карпенко, Ігор Васильович Коваленко, Сергій Григорович Коваленко, Катерина Григорівна Лисак, Віктор Васильович Нестеренко, Олександр Миколайович Новосел, Микола Григорович Павленко, Микола Іларіонович Радченко, Юрій Анатолійович Шульженко, Олександр Володимирович Яресько, Неля Олексіївна Яровикова, Олександр Антонович Яроцький. 

Кринківський сільський голова Алла Степанівна Ніколенко – перший покупець щойно відкритої аптеки.

Депутати обрали виконавчий комітет у складі: Голова виконкому – Алла Степанівна Ніколенко, секретар виконкому – Неля Петрівна Кальченко, членів виконкому: Станіслава Григоровича Безпалого, Олексія Андрійовича Брижа, Миколи Володимировича Паська, Надії Іванівни Вертебної, Григорія Михайловича Чернишенка.

При сільраді працювали постійні депутатські комісії:

З питань соціально-економічного розвитку та благоустрою сіл: голова комісії – Микола Миколайович Ільченко, секретар комісії – Віктор Васильович Нестеренко, член комісії – Петро Романович Іващенко.

З питань законності і правопорядку: голова комісії – Олександр Володимирович Яресько, секретар комісії – Сергій Васильович Бернацький, члени комісії – Юрій Анатолійович Шульженко, Анатолій Олексійович Грищенко, Катерина Іванівна Писак.

З питань АПК і земельних відносин: голова комісії – Олександр Антонович Яроцький, секретар комісії Віктор Миколайович Безніс, члени комісії – Олександр Миколайович Новосел, Неля Олексіївна Яровикова, Микола Григорович Павленко.

Планово-бюджетна комісія: голова комісії – Дмитро Степанович Білоусько, секретар комісії Людмила Михайлівна Безніс, члени комісії – Микола Ларіонович Радченко, Людмила Миколаївна Карпенко, Сергій Григорович Коваленко.

З питань розгляду звернень громадян: голова комісії Алла Степанівна Ніколенко, заступник голови комісії Станіслав Григорович Безпалий, секретар комісії – Неля Петрівна Кальченко, члени комісії – Людмила Миколаївна Карпенко, Олександр Володимирович Яресько.

Адміністративна комісія: голова комісії – Микола Євгенович Цимбал, секретар комісії – Микола Васильович Іршенко, члени комісії – Віктор Іванович Лисак, Дмитро Миколайович Анацький, Василь Павлович Коваленко.

Опікунська рада: голова ради – Альберт Іванович Сабірзянов, секретар опікунської ради – Інна Миколаївна Коніна, члени опікунської ради – Євгенія Василівна Онопко, Віра Михайлівна Бойченко, Наталія Миколаївна Теплик.

Колектив Кринківської сільської ради, 2010 рік.

У 2010 році відбулися вибори до місцевих рад шостого скликання. Кринківським сільським головою обрано Аллу Степанівну Ніколенко.

Виконавчий комітет у складі: Голова виконкому – Алла Степанівна Ніколенко, секретар виконкому – Неля Петрівна Кальченко, члени виконкому: Олексій Андрійович Бриж……..

Депутатами сільради обрано: Тетяну Юріївну Батуру, Людмилу Михайлівну Безніс, Сергія Васильовича Бернацького, Дмитра Семеновича Білоуська, Володимира Васильовича Вакуліча, Надію Іванівну Вертебну, Анатолія Івановича Вертебного, В’ячеслава Володимировича Вівтоніченка, Валентину Григорівну Гончаренко, Віктора Володимировича Дзюбенка, Нелю Петрівну Кальченко, Людмилу Миколаївну Карпенко, Володимира Анатолійовича Купцова, Катерину Григорівну Лисак, Анатолія Івановича Мосієнка, Інну Леонідівну Оченаш, Миколу Григоровича Павленко, Олександра Петровича Тимченка, Валентина Григоровича Харченка, .

Сесія сільської ради призначила секретарем – Нелю Петрівну Кальченко, землевпорядник сільської ради – Сергій Іванович Михайлик, головний бухгалтер – Людмила Миколаївна Карпенко, пізніше головний бухгалтер – Коваленко Юлія Василівна.

Великокринківська ЗОШ І-ІІ ст. вітає колектив сільської ради з Новим роком, грудень 2013 року.

 

Використане джерело: Сорокопуд Іван Олексійович. Великі Кринки та великокринківці. – Полтава: Полтавський літератор, 2011. – 347 с., іл. 320.

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *